پښتو English فارسی

چرا شرکت کنم؟

چرا باید در ArianaICT شرکت کنیم؟

کشور افغانستان، پس از سپری کردن دوران جنگ، در آغاز راه توسعه است. این کشور با بهره‌گیری از تجربیات کشورهای موفق منطقه و با تکیه بر جمعیت بسیار جوان خود، می‌کوشد به سرعت پله‌های ترقی را طی کرده و رشد و توسعه و رفاه را برای مردم خود به ارمغان بیاورد.

در چنین شرایطی، بسیاری از کارشناسان معتقدند زمان افزایش قابل توجه مبادلات تجاری میان ایران و افغانستان فرا رسیده و مقامات دو کشور نیز تاکید زیادی بر این موضوع داشته‌اند.

با مهیا شدن زیرساخت‌های ارتباطی، جذب سرمایه و نیاز به دریافت خدمات در حوزه ICT در کشور افغانستان روز به روز در حال افزایش است. به همین مناسبت هم نخستین نمایشگاه بزرگ و بین‌المللی فناوری اطلاعات و ارتباطات در کابل برپا می‌شود و این فرصت برای شما فراهم است تا:

الف- شناخت درستی از نیازها و علایق در بازار بزرگ ۳۶ میلیون نفری افغانستان پیدا کنید.

ب- برای حضور در بازار این کشور، شرکای تجاری مناسب داخلی و بین‌المللی پیدا کنید.

پ- توانمندی‌ها و محصولات و خدمات خود را از نزدیک برای مردم افغانستان نمایش دهید.

ت- فرصت‌های جدید سرمایه‌گذاری بیابید.

 

برخی مزیت‌های حضور در افغانستان برای شرکت‌های ICT

۱- زیرساخت‌های ارتباطی:

جغرافیای کوهستانی کشور افغانستان، توسعه ارتباطات در این منطقه را با دشواری مواجه کرده بود، اما دولت این کشور موفق شده است با عزمی جدی، زیرساخت‌های ارتباطی را مستقر کند.

اکنون ۲۳٫۷ میلیون نفر از جمعیت ۳۶ میلیونی این کشور موبایل داشته و کاربران اینترنت نیز نزدیک به ۱۰ میلیون نفر است. این در حالی است که افزایش دسترسی به اینترنت، یکی از برنامه‌های محوری دولت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات افغانستان است. شبکه فیبر نوری در ۲۵ استان این کشور مستقر شده و تا دو سال دیگر قرار است در ۹ استان باقی‌مانده نیز گسترش یابد. همچنین دولت افغانستان برنامه‌های وسیعی برای توسعه دولت همراه و دولت الکترونیکی دارد.

۲- فرهنگ مشترک:

زبان مادری نیمی از مردم افغانستان فارسی دری است و این در حالی است که بخش دیگری از مردم این کشور نیز فارسی را به عنوان زبان دوم آموخته‌اند. علاوه بر این کشور مسلمان افغانستان، اشتراکات دینی قوی با مردم ایران دارند.

از سوی دیگر مهاجرت تعداد زیادی از مردم افغانستان به ایران در دوران جنگ، بر پیوندهای فرهنگی مردم دو کشور افزوده و این موضوع می‌تواند پایه همکاری‌های تجاری و اقتصادی آینده باشد.

۳- قوانین سرمایه‌گذاری مناسب:

یکی از نیازهای کلیدی کشور افغانستان، جذب سرمایه‌گذاری خارجی است. به همین دلیل هم دولت افغانستان، قوانین آسان و برنامه‌های حمایتی گسترده‌ای را برای سرمایه‌گذاران خارجی تدارک دیده است. این برنامه مورد توجه کارشناسان اقتصادی دنیا نیز قرار گرفته تا جایی که در نشست سالانه سرمایه‌گذاری (AIM) که فروردین ۱۳۹۶ در دوبی برگزار شد، جایزه بهترین اداره تشویق سرمایه‌گذاری از حوزه آسیای میانه، به افغانستان رسید.

۴- دسترسی مناسب به بازار:

یکی از شرکای تجاری و استراتژیک هر کشوری همسایگان آن است. وجود بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز زمینی مشترک، امکان حمل گسترده و زمینه کالا را فراهم آورده است. علاوه بر این برقراری امکان ترانزیت بار با ریل از طریق استان سیستان و بلوچستان و مشهد در دستور کار قرار دارد.

 

 

 

حضور در نمایشگاه ArianaICT98

حامیان نمایشگاه