پښتو English فارسی

چرا افغانستان؟

درباره افغانستان

جمهوری اسلامی افغانستان حدود ۳۶ میلیون نفر جمعیت دارد، دین رسمی آن اسلام بوده و زبان رسمی آن فارسی دری و پشتو است. زبان اصلی نیمی از افغان‌ها فارسی و ۴۰ درصد آنها پشتو است و مابقی به زبان‌های ازبکی، ترکمنی، پشه‌ای، نورستانی، بلوچی یا پامیری صحبت می‌کنند. با این حال دو زبانه بودن امری رایج در افغانستان محسوب می‌شود.
همسایگان افغانستان، ایران در غرب، پاکستان در جنوب و شرق، تاجیکستان و ازبکستان و ترکمنستان در شمال و چین در شمال شرقی هستند.
بزرگ‌ترین مرز افغانستان با کشور ایران و به طول ۹۳۶ کیلومتر است. این موضوع در کنار وجود زبان، دین، فرهنگ و تاریخ مشترک، موقعیت ویژه‌ای را دربرابر مردم ایران و افغانستان، برای همکاری‌های اقتصادی، فنی و فرهنگی فراهم کرده است.

 

اطلاعات اقتصادی

تولید ناخالص داخلی در افغانستان در سال ۲۰۱۷ بیش از ۲۰ میلیارد دلار برآورد شده و نرخ رشد آن ۲٫۶ درصد بوده است. این در حالی است که نرخ رشد این کشور در سال ۲۰۱۵ به ۱٫۳ و در سال ۲۰۱۶ به ۲٫۴ رسیده بود و این موضوع نشان‌دهنده افزایش سرعت رشد در سه سال گذشته است.
مبادلات تجاری ایران و افغانستان در سال ۲۰۱۸ حدود ۳ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود. با این حال چشم‌انداز اقتصادی دو کشور، افزایش مبادلات به ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار ظرف یک دهه آینده است.
افغانستان کشور جوانی محسوب می‌شود و متوسط سن در این کشور کمتر از ۱۸ سال است. موضوعی که نشان‌دهنده علاقه طبیعی مردم این کشور به فناوری و نیاز به توسعه ارتباطات، و ارایه خدمات الکترونیکی در حوزه کودک و نوجوان است.

 

فناوری اطلاعات و ارتباطات در افغانستان

افغانستان در سال ۲۰۰۲ کشوری با امکانات ارتباطی بسیار محدود و پراکنده بود، اما امروز این کشور در مسیر تکمیل زیرساخت‌های ارتباطی قرار دارد، زیرساخت‌هایی که می‌تواند دسترسی همه شهروندان این کشور به فناوری‌های نوین و تحول‌گرا برقرار کند.
براساس اعلام مقامات افغانستان، تاکنون ۲٫۳ میلیارد دلار برای توسعه ICT سرمایه‌گذاری شده است. در نتیجه این سرمایه‌گذاری‌ها، در طول ۱۶ سال گذشته تعداد کاربران تلفن همراه از صفر به حدود ۲۳ میلیون نفر (۶۳٫۸ درصد جمعیت) رسیده و تعداد کاربران اینترنت هم ۹٫۷ میلیون نفر (۲۷ درصد جمعیت) است.
یکی از مهم‌ترین برنامه‌های دولت افغانستان، افزایش دسترسی به اینترنت و کاهش قیمت آن عنوان شده است. اکنون شبکه فیبر نوری افغانستان به طول ۴۵۰۰ کیلومتر، ۲۵ ولایت (استان) از ۳۴ ولایت این کشور را پوشش می‌دهد و قرار است تا دو سال آینده این شبکه تکمیل شود.
دولت افغانستان اخیرا سیاست‌ها و استراتژی‌های مربوط به فناوری اطلاعات و ارتباطات، دولت همراه و دولت الکترونیکی را تدوین کرده‌ است و در حال آماده‌سازی زیرساخت‌های سیاست داده‌های باز است.
توسعه دولت الکترونیکی، توسعه شبکه فیبر نوری، سامانه آنلاین گذرنامه، ایجاد مرکز تبادل اینترنت (NIXA)، توسعه خدمات بر بستر تلفن همراه و مدرن‌سازی خدمات پستی از جمله برنامه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات افغانستان است.

 

 

 

حضور در نمایشگاه ArianaICT98

حامیان نمایشگاه