پښتو English فارسی
شناسه خبر: 46            تاریخ ثبت خبر: 14 مهر 1398

جایگاه همکاری با بخش خصوصی خارجی در نگاه یک بخش خصوصی داخلی چگونه میتواند باشد؟

به نظر می رسد تلاش همکاری بخش خصوصی ایران با بخش خصوصی خارجی با این رویکرد که تامین هزینه های جاری در کشورمهمان صورت گیرد یکی از مصادیق مفید سرمایه گذاری برای بخش های خصوصی ایران باشد.

اگر بخواهیم بر اساس شاخص های اقتصادی به اقتصاد ایران با این رویکرد که ریل گذاری سیاست گذاری بخش خصوصی چگونه باشد نگاهی بیندازیم، میتوان گفت: با توجه به آنکه روند تورمی در مواد اولیه و کالاهای واسطه ای برای تولید کنندگان در اقتصاد ایران وجود دارد در صورتی که بخش خصوصی فاقد پشتوانه مالی کافی باشد ممکن است با عوامل زیر رو به رو گردد: کاهش تقاضای محصول، کاهش کیفیت و از آنجا که به علت افزایش هزینه های جاری چاره ای جزء افزایش قیمت بر او مترتب نمیشود از حجم خود در اقتصاد کاسته و از تمام ظرفیت های ثابت خود استفاده نکند. قاعدتاً بخش خصوصی که فاقد سرمایه کافی است به دنبال راه کاری برای احیاء فعالیت های سرمایه گذاری خود می باشد. به نظر می رسد تلاش برای همکاری بخش خصوصی ایران با بخش خصوصی در کشورهایی که از فضای مناسب کسب و کار اقتصادی برخوردار باشند با این رویکرد که تامین هزینه های جاری در کشورهای مهمان صورت گیرد یکی از مصادیق مفید سرمایه گذاری برای بخش های خصوصی ایران باشد.

                 

سری زمانی نرخ تورم ایران - منبع صندوق بین المللی پول

 

 در مورد ایران هم اکنون به صورت مناسب فضا برای کسب و کار مهیا نشده است بنابراین شرکت در بازارهای خارجی و ارتباطات با بازارهایی که اقتصاد بر پایه بخش خصوصی شکل گرفته است میتواند یکی از زمینه های راهگشایی برای بخش های خصوصی ایران را فراهم کند.

ازبکستان:

ازبکستان از آن جهت که در شروع اصلاحات سیاست گذاری اقتصاد قرار گرفته است میتواند فرصت مغتنم برای شرکت های خصوصی جهت سرمایه گذاری های مشترک باشد:

                 

 

هم اکنون نرخ رشد درامد سرانه ازبکستان به طور متوسط 5 درصد می باشد از آن جهت که این نرخ رشد در کنار ثبات در تورم کمتر از ده درصد می باشد میتواند نشان از وارد شدن این کشور در فضای بهبود و کسب و کار و اقتصاد مبتنی بر بخش خصوصی با حمایت های دولت باشد. ازبکستان با عبور از ابر تورم خود در دهه پایانی قرن بیستم، اصلاح سیاست گذاری کلان خود را در دستور کار گذاشته است. ثبات در تورم کمتر از ده درصد در کنار ثابت در نرخ رشد 5 درصد از علامت هایی است که میتوان به رویکرد صحیح واگذاری اقتصاد به بخش خصوصی در  این کشور اشاره کند.

 

          

             سری زمانی تورم - ازبکستان- منبع صندوق بین المللی پول

امتیاز شما به این خبر:
منبع خبر:‌ تعداد مطالعه:

عناوین خبری مرتبط

- ثبت شرکت در خارج از ایران خوب یا بد؟

- تفاوت صنعت ICT در ایران و کشورهای توسعه یافته

اشتراک‌گذاری در فیس بوک اشتراک‌گذاری در توییتر اشتراک‌گذاری در گوگل پلاس اشتراک‌گذاری در لینکدین

دیدگاه کاربران

حضور در نمایشگاه ArianaICT98

حامیان نمایشگاه